PTT
Statut Historia Informacje Odznaki PTT  Nowy Sącz Bezpieczeństwo GOPR Kontakt Księga Gości
Aktualności
Wycieczki i wyprawy
Regulamin wycieczek
Szlaki spacerowe
Przewodnicy
Na niebieskich szlakach
Przyjaciele
Relacje
GALERIA
Strona główna
Facebook

"Beskid" pismo PTTNS
eBeskid
Kroniki
Pamiętnik PTT
Biblioteczka
Śpiewnik
Konkursy
Jak się zapisać do PTT?
Polary I podkoszulki
Twój Mount Everest
AKTUALNOŚCI I OGŁOSZENIA

8.02.2018  KURS ZNAKARZA SZLAKÓW GÓRSKICH

Komisja Znakarska PTT organizuje w dniach 20 – 22 kwietnia 2018 roku kurs Znakarza Szlaków Górskich. Przeznaczony jest on dla członków PTT, a liczba uczestników jest ograniczona maksymalnie do 15 osób. Bazą szkoleniową i noclegową będzie Schronisko SKPB w Zyndranowej w Beskidzie Niskim. W ramach szkolenia uczestnicy kursu znakować będą odcinek nowego, zaplanowanego szlaku Zyndranowa – Jaśliska. Koszt uczestnictwa około 50 zł od osoby przeznaczony będzie na pokrycie wydatków związanych ze szkoleniem. Kadrę szkoleniową stanowić będą doświadczeni znakarze: Jerzy Piotr Krakowski (PTT Mielec), Stanisław Tomaszek i Bolesław Stecz (PTT Tarnów).

Zgłoszenia i informacje: tel. 505 729 181, Jerzy Krakowski

Jerzy Piotr Krakowski,
Komisja Znakarska ZG PTT


31.01.2018   V KONFERENCJA PROGRAMOWA PTT


Zarząd Główny PTT organizuje w Wiśle w dniach 18 – 20 maja 2018 roku Konferencję Programową, na którą zaprasza członków i sympatyków Towarzystwa. Organizator oprócz panelu dyskusyjnego o kierunkach działania PTT na najbliższe lata proponuje też atrakcyjny program turystyczny. Przewidziany jest miedzy innymi spacer „Pętlą Cieńkowską”, zwiedzanie kompleksu skoczni i Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza oraz Zamku – Rezydencji Prezydenta RP. Koszt udziału w Konferencji wynosi 195 zł i obejmuje 2 noclegi, 2 śniadania, 2 kolacje i 1 obiad. Cena nie uwzględnia kosztów transportu, które będą uwarunkowane ilością chętnych. Podana zostanie po terminie zgłoszeń. Zapisy z wpłatą zaliczki 65 zł dokonujemy w Wakacyjnym Raju w nieprzekraczalnym terminie do 9 lutego. Czasu pozostało niewiele, więc prosimy o szybką decyzję.

Osoby które nie wybierają się na Konferencję, a  mają jakieś propozycje, uwagi czy też konkretne wskazówki do dalszego funkcjonowania PTT i chcą się nimi podzielić - proszone są o przekazanie tych uwag do wiceprezesów PTT/Beskid - Zbigniewa Smajdora lub Władysława Łoboza.


29.01.2018  XIX NOWOROCZNE SPOTKANIE BRANŻY TURYSTYCZNEJ SĄDECCZYZNY

29 stycznia w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu odbyło się kolejne Noworoczne Spotkanie Branży Turystycznej Sądecczyzny. Przybyłym na spotkanie życzenia noworoczne złożył ks. dr Marcin Kokoszka, poseł Andrzej Czerwiński, starosta nowosądecki Marek Pławiak, wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech oraz prezes NIT Andrzej Danek. Podczas spotkania samorządy powiatowy i miejski podpisały z Nowosądecką Izbą Turystyczną porozumienie o współpracy przy wdrażaniu projektu pod nazwą „Kulinarna Sądecczyzna”. Wręczono też „Podziękowania” instytucjom, podmiotom gospodarczym i samorządom „za wyjątkowe i nowatorskie działania na rzecz Nowego Sącza i Sądecczyzny w 2017 roku”. Spotkanie zakończono wspólnym obiadem. Oddział PTT Beskid reprezentowany był przez Macieja Zarembę, Władysława Łoboza i Zbigniewa Smajdora.

                                                   

23.01.2018  II OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O GÓRACH POLSKI


Polskie Towarzystwo Tatrzańskie po raz drugi organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Górach Polski. Tym razem przedmiotem konkursu są Góry Świętokrzyskie i polskie Tatry. Konkurs ma charakter indywidualny i organizowany jest w dwóch kategoriach: dla uczniów siódmych klas szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizator może dopuścić do konkursu uczniów z niższych klas. Zachęcamy Szkolne Koła PTT działające przy Oddziale Beskid aby zgłosiły swoich reprezentantów do konkursu w terminie do dnia 12 marca 2018 roku.  (ZS)


20.01.2018  SUKCES BIEGOWY LILIANNY NAZIMEK

W sobotę 20 stycznia podczas Walnego Zebrania Stowarzyszenia Visegrad Maraton Rytro podsumowano Ligę Biegów Patriotycznych za 2017 rok. W myśl regulaminu, aby zostać sklasyfikowanym trzeba było wziąć udział w co najmniej dwóch z trzech następujących biegów na terenie Rytra: Biegu Wilczym Tropem na dystansie  4 km, II Biegu Kurierów Sądeckich na dystansie  11 km i V Biegu Niepodległości na dystansie 10 km.
Duży sukces odniosła reprezentantka Sekcji Biegowej PTT Lilianna Nazimek, która ukończyła wszystkie trzy biegi i w klasyfikacji generalnej kobiet zajęła znakomite 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy!
                                                                                                                                               (JAu)

12.01.2018 NOWY NUMER "BESKIDU"

Ukazał się najnowszy nr 1(74) pisma "Beskid" redagowanego przez Marię Dominik. Pismo posiada zmieniony format i po raz pierwszy wydrukowane zostało przez firmę "IPRESS STUDIO. Jak zawsze, "Beskid" mozna bezpłatnie otrzymać w "Wakacyjnym Raju" lub Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Jagiellońskiej. Niezależnie od tego, jest dostępny w wersji elektronicznej.

 Numer zawiera m.in. sprawozdania kół, klubów i sekcji za 2017 rok działających przy naszym Oddziale. Wywiady z młodym ale bardzo aktywnym w PTT przewodnikiem Pawłem Grońskim oraz z Maciejem Zarembą na temat jego turystycznych podróży na wszystkie kontynenty. Są także reportaże Wojciecha Szaroty i Marii Dominik z wyprawy nowosadeckiego PTT "Od Triglava do Castora" oraz wrażenia Anny Dominik-Krupy z wyjazdu na Kubę. No i kolejną pracę Bartłomieja Grzegorza Sali "Szekler, Polak - dwa bratanki". Zapraszamy do lektury.


11.01.2018 OPŁATEK PRZEWODNIKÓW W KAMIANNEJ


Gospodarze Pasieki Barć  Emilia i Jacek Nowakowie po raz kolejny zaprosili przewodników turystycznych z Nowego Sącza, Krynicy i Sanoka na tradycyjny opłatek. Ten wyjątkowy wieczór rozpoczęto mszą św. w intencji przewodników, celebrowaną przez proboszcza parafii w Kamiannej ks. Grzegorza Sowę, kapelana przewodników ks. Andrzeja Jedynaka oraz ks. Piotra Bartnika z Sanoka. Po mszy św., w Miodowej Kawiarence życzenia wszystkim  złożył gospodarz Jacek Nowak, po czym przewodnicy PTTK i PTT połamali się opłatkiem w atmosferze słów kolędy:

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
 Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”Opłatkowe spotkanie uświetniły jasełkami dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bereście pod kierownictwem nauczyciela Mariusza Kłapacza, a chór działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łabowej wystąpił z koncertem kolęd. Z tradycją przewodnickich spotkań opłatkowych związana jest od lat legendarna już drewniana beczułeczka i jej etatowy operator, podczaszy Jerzy  Gałda. Jej zawartość, jak w Kanie Galilejskiej, za sprawą gościnnych gospodarzy nigdy się nie kończy.
 (ZS)


6.01.2018 WYRÓŻNIENIA ZA STAŻ W PTT


Zarząd Główny PTT przyznał 42 członkom naszego oddziału odznaki i dyplomy za staż w PTT.
Wyróżnieni zostali:
  • Za 25 lat - Teresa Kowalczyk
  • Za 20 lat – Joanna (Dryla) Bogucka-Jurasović, Grażyna Świerczek, Iwona Kowalczyk-Tudaj, Łukasz Musiał,  Wacław Szarota, Wojciech Szarota, Marzena Musiał, Adam Bossy, Stanisława Pogwizd, Józef Gądek, Aleksander Jarek
  • Za 10 lat – Ludwik Józef Skruch, Maria Dominik, Beata Lorek, Iwona Kuna, Adam Kuna, Jolanta Augustyńska, Joanna Król, Małgorzata Cempa, Krzysztof Jedliński, Wacław Klimek, Małgorzata Przybylska, Wojciech Miszkurka, Katarzyna Citak, Jan Polak, Józefa Polak, Krystyna Smajdor, Maria Ogórek, Alicja Drwal, Ryszard Beba, Ryszard Wójs, Józef Bartkowski, Piotr Leśniak, Grzegorz Jędrzejas, Czesław Król, Piotr Meder, Zuzanna Lorek, Olga Bossy, Ewa Damian, Sławomir Głąbowski, Paweł Groński
Wyróżnionym gratulujemy wytrwałości i przywiązania do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
                                                                                                                                                                          (ZS)

3.01.2018  V ZIMOWE SPOTKANIA PTT W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

Zapraszamy członków PTT do licznego udziału w V Zimowych Spotkaniach w Górach Świętokrzyskich, połączonych z uroczystościami jubileuszowymi 15-lecia Oddziału PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim. Organizatorzy zapewniają bardzo ciekawy program turystyczny i integracyjny. Zapisy i wpłaty dokonujemy w Wakacyjnym Raju, a nie bezpośrednio u Organizatora, jak sugeruje plakat. Zaliczkę wpłacamy przy zapisie, pełną kwotę do 20 stycznia 2018 r.


1.01.2018 NOWI PRZEWODNICZĄCY SEKCJI I KLUBÓW PTT BESKID


Sekcje i kluby PTT Beskid dokonały wyboru swoich przewodniczących. Klubem Szalonych Emerytów pokieruje nadal Barbara Michalik, a Sekcją Biegową Jolanta Augustyńska. W pozostałych sekcjach nastąpiły zmiany. Przewodniczącym Sekcji Wysokogórskiej został Stanisław Papciak, a Sądeckiej Grupy Rowerowej Aldona Mika. Sekcja Narciarska podzieliła się na dwa człony. Grupę zjazdową poprowadzi Robert Biernacki, a grupę biegową i backcountrową Paweł Kogut.          
  (ZS)